CHWILECZKĘ, OTWIERAM STRONĘ...

 
https://i0.wp.com/astroserwis.com/wp-content/uploads/2018/05/purple_top_divider.png?fit=2100%2C315&ssl=1

Astro-StoriesDzień Kobiet i wojna

7 marca 20220
https://i0.wp.com/astroserwis.com/wp-content/uploads/2022/03/dzien-kobiet.webp?fit=1200%2C766&ssl=1

 

Być kobietą

„Być kobietą, być kobietą…” śpiewała Alicja Majewska. Nauka dowodzi, że jednoznaczna przynależność płciowa wcale nie jest taka oczywista, jakby się wydawało. Badania biologii komórki oraz DNA pokazują, że granica między płciami ma bardzo płynny charakter. Kobiecość i męskość to tylko dwie skrajne opcje, pomiędzy którymi znajduje się mnóstwo wariantów, a niemal każdy z nas w różnym stopniu jest zlepkiem komórek o odmiennych płciach.
Jednokomórkowy orzęsek Tetrahymena thermophila ma siedem płci, zaś małżynek również należący do orzęsków – ponad 40. U człowieka naukowcy doliczyli się pięciu płci, niektórzy nawet siedmiu. Jeszcze inni mówią o nieskończonej ich liczbie, wszystko dlatego, że jedna płynnie przechodzi w drugą.

 

Kobieta w horoskopie

W astrologii klasycznej podejście do płci było bezdyskusyjne: Księżyc oraz Wenus przyporządkowano kobietom, natomiast Marsa i Słońce – mężczyznom. Współczesne szkoły astrologii psychologicznej uznają Słońce, Marsa, Jowisza i Urana za reprezentantów zasady męskiej, a Księżyc, Wenus, Saturna, Neptuna przypisują zasadzie żeńskiej. Generalnie każdy w nas ma w swoim horoskopie wszystkie te elementy. Z astrologicznego punktu widzenia jesteśmy połączeniem obu zasad, a od ich zaakcentowania zależy, która dominuje. Dlatego mężczyźni, którzy mają mocno podkreśloną zasadę żeńską np. silny Księżyc i Raka, będą przejawiali cechy żeńskie, a u kobiet, które w swoich horoskopach mają podkreślone archetypy męskie, będą przeważały cechy odmiennej płci.

 

Kwestia płci

Płeć genetyczna nie musi jednak być tożsama z płcią rzeczywistą. Determinacja płci zależy od ciała i psychiki. To dwa niezależne, choć silnie powiązane ze sobą czynniki. Ciało może być niedopasowane do mózgu, ponieważ rozwój płci cielesnej nie musi iść w parze z rozwojem płciowym mózgu. Ale kwestia transeksualizmu to już odrębny wątek. BTW: Ostatnio sporą sensację wzbudził tutaj Elliot Page, wcześniej znany jako Ellen Page, który opublikował zdjęcie po operacji usunięcia piersi.

 

Dzień Kobiet

Reasumując, każdy z nas jest po części kobietą. Wszyscy mamy prawo do okazywania czułości, opiekowania się i bycia zaopiekowanym, do wyrażania uczuć – nie jest prawdą, że boy’s don’t cry! W ostatnim tygodniu szczególnie mocno zamanifestowała się – przynależna żeńskiej zasadzie – potrzeba troski o innych, pomagania i wrażliwość na cierpienie.
We wtorek obchodzimy Dzień Kobiet. Dlatego zarówno ofiarom nieludzkiej wojny, jak również wszystkim współodczuwającym, empatycznym, gotowym spieszyć z pomocą, którzy okazują wielkie serce z tej okazji życzę otwartości na miłość i pierwiastek kobiecy w sobie: kochajcie i bądźcie kochani, życzę Wam, żebyście zawsze czuli się bezpieczni, mieli dach nad głową i ukojenie w czułych ramionach!

Ustanowienie tego święta było bezpośrednio związane z walką  o prawa „słabej” płci. Dzisiaj, w obliczu straszliwej napaści Rosji na Ukrainę nabiera ono jednak również innego wymiaru. Ten atak spowodował nieopisane cierpienie, setki tysięcy kobiet i dzieci zmusił do opuszczenia ojczyzny, a kobiety pozostałe w kraju naraził na głód, strach, gwałty i niewyobrażalny ból.

Pamiętajmy, że wojny są istotą patriarchatu. Po raz kolejny potwierdziły się słowa Simone de Beauvoir, twierdzącej, że nasza cywilizacja bardziej ceni tych, którzy zabijają, a nie te, które rodzą.

 

Kobiety mojego życia

Rzadko dzielę się swoimi prywatnymi zdjęciami – tym razem zrobiłam wyjątek. Na fotografiach fantastyczne kobiety, które odegrały dużą rolę w moim życiu. Jest wśród nich moja mama – kobieta nietuzinkowa. Pożegnaliśmy Ją ponad rok temu. Była bardzo zaangażowana w walkę o prawa kobiet, działalność antyprzemocową, założyła Ośrodek Wsparcia Społecznego i Obornickie Forum Kobiet. Współpracowała m.in. z Urszulą Nowakowską, wybitną prawniczką, działaczką społeczną, założycielką fundacji Centrum Praw Kobiet. Wspólnie jeździłyśmy na Kongresy Kobiet. Miała też wielu przyjaciół w Ukrainie i los tego kraju był jej szczególnie bliski… W środę obchodziłaby swoje urodziny. To mój mały wyraz hołdu dla Niej ❤️.

© MJD
© 2022 AstroSerwis. All rights reserved

Zostaw komentarz

https://i0.wp.com/astroserwis.com/wp-content/uploads/2021/08/logo-AC.jpg?resize=320%2C77&ssl=1

W HARMONII Z KOSMOSEM
*powered by AstroSerwis

AstroSerwis
50-086 Wrocław
NIP: 9151438897